Przydatne informacje
Planowane wakacje

Bagaż

Każda z linii lotniczych określa indywidualne wymagania co do wymiarów i wagi bagażu podręcznego. Od 2 roku życia każdy pasażer może przewozić bezpłatnie 15-20 kg bagażu rejestrowanego oraz 5 kg bagażu podręcznego.

W przypadku gdy bagaż przekracza dozwolone rozmiary, obowiązują dodatkowe opłaty za każdy kilogram. Przewóz bagażu niestandardowego (sprzętu do surfingu, nurkowania itp.) może podlegać dodatkowej opłacie (niewliczonej w bezpłatny limit bagażu). Stawki zależą od regulaminu linii lotniczej i czasu trwania lotu. Do bagażu rejestrowanego nie należy umieszczać przedmiotów delikatnych i kruchych, łatwo psujących się lub cennych rzeczy, a także takich, które mogą przydać się podczas podróży (pieniądze, biżuteria, papiery wartościowe, próbki handlowe, dokumenty handlowe, paszporty lub inne dokumenty osobiste, leki, aparaty fotograficzne, kamery lub ich części i inne urządzenia elektroniczne). Należy pamiętać, że odpowiedzialność przewoźnika lotniczego w przypadku utraty, uszkodzenia lub opóźnienia bagażu jest ograniczona. Towary niebezpieczne (broń itp.) przewożone w bagażu rejestrowanym należy zgłosić funkcjonariuszom ds. bezpieczeństwa lotów. Należy zaznaczyć, że w bagażu rejestrowanym nie są dozwolone papierosy elektroniczne. Zabrania się również przewożenia w bagażu podręcznym przedmiotów niebezpiecznych (nożyczki, noże i inne ostre przedmioty). Listę przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu określają przepisy każdego przewoźnika lotniczego, o których informacje można znaleźć również w ogólnych warunkach przewozu pasażerów i bagażu lotami czarterowymi.

Od 6 listopada 2006 roku obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej ograniczające ilość płynów, które pasażerowie mogą zabrać ze sobą w bagażu podręcznym przez punkty kontroli bezpieczeństwa. Zasady te obowiązuje na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

Pasażerowie mogą zabrać ze sobą wyłącznie płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki powinny być przedstawione w przezroczystej plastikowej torbie, której maksymalna pojemność nie może przekraczać 1 litr. Szczegółowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa można znaleźć na stronie internetowej lotniska.

Pasażerowie mają prawo domagać się rekompensaty od linii lotniczej za uszkodzenie, opóźnienie lub zagubienie bagażu rejestrowanego. W celu uzyskania odszkodowania należy zgłosić szkodę na lotnisku, a następnie przeprowadzić procedurę reklamacyjną. Zalecamy zawarcie dodatkowego ubezpieczenia bagażu podróżnego.

Twoja prywatność

Niniejsza strona internetowa korzysta z ciasteczek (ang. Cookies). Jeżeli wyrażasz zgodę, kliknij przycisk „Zgadzam się”. Więcej